Press Release

Posted by Michael Humes on March 4, 2013

Championship Week Presented by DICK’S Sporting Goods Schedule

PRINT VERSIONFILED IN: College Basketball - Men's TAGGED: , ,

DateNetworkTime (ET)Game / CommentatorsSite
Wed 3/6ESPN32:30 p.m.Atlantic Sun Tournament: Quarterfinal #1 %
Matt Stewart & Sonny Smith
Macon, Ga.
 ESPN38:30 p.m.Atlantic Sun Tournament: Quarterfinal #2 %
Matt Stewart & Sonny Smith
Macon, Ga.
Thu 3/7ESPN32:30 p.m.Atlantic Sun Tournament: Quarterfinal #3 %
Matt Stewart & Sonny Smith
Macon, Ga.
 ESPN38:30 p.m.Atlantic Sun Tournament: Quarterfinal #4 %
Matt Stewart & Sonny Smith
Macon, Ga.
Fri 3/8ESPN311:30 a.m.Southern Conference Tournament: First Round
Darren Goldwater & Dean Keener
Asheville, N.C.
 ESPN32 p.m.Southern Conference Tournament: First Round
Darren Goldwater & Dean Keener
Asheville, N.C.
 ESPN36 p.m.Southern Conference Tournament: First Round
Darren Goldwater & Dean Keener
Asheville, N.C.
 ESPNU7 p.m.Ohio Valley Conference Tournament: Semifinal #1
Rich Hollenberg & Adrian Branch
Nashville, Tenn.
 ESPN38 p.m.Southern Conference Tournament: First Round
Darren Goldwater & Dean Keener
Asheville, N.C.
 ESPNU9 p.m.West Coast Tournament: Quarterfinal #1
Dave Flemming & Sean Farnham
Las Vegas, Nev.
 ESPN39 p.m.Ohio Valley Conference Tournament: Semifinal #2 *
Rich Hollenberg & Adrian Branch
Nashville, Tenn.
 ESPNU11 p.m.West Coast Tournament: Semifinal #2
Dave Flemming & Sean Farnham
Las Vegas, Nev.
Sat, 3/9ESPN2NoonAtlantic Sun Tournament: Championship
TBD & Dereck Whittenburg
Macon, Ga.
 ESPN3NoonSouthern Conference Tournament: Quarterfinal #1
Darren Goldwater & Dean Keener
Asheville, N.C.
 ESPN3NoonBig South Conference Tournament: Semifinal #1
Matt Hogue & Nate Ross
Myrtle Beach, S.C.
 ESPN3NoonAmerica East Conference Tournament: Quarterfinal #1
Eric Frede & Frank Sullivan
Albany, N.Y.
 ESPN32 p.m.Big South Conference Tournament: Semifinal #2
Matt Hogue & Nate Ross
Myrtle Beach, S.C.
 ESPN32 p.m.America East Conference Tournament: Quarterfinal #2
Eric Frede & Frank Sullivan
Albany, N.Y.
 ESPN32:30 p.m.Southern Conference Tournament: Quarterfinal #2
Darren Goldwater & Dean Keener
Asheville, N.C.
 ESPN32:30 p.m.Metro Atlantic Athletic Conference Tournament: Quarterfinal #1
Doug Sherman & Rob Kennedy
Springfield, Mass.
 ESPN34:30 p.m.Metro Atlantic Athletic Conference Tournament: Quarterfinal #2
Doug Sherman & Rob Kennedy
Springfield, Mass.
 ESPN36 p.m.Southern Conference Tournament: Quarterfinal #3
Darren Goldwater & Dean Keener
Asheville, N.C.
 ESPN36 p.m.America East Conference Tournament: Quarterfinal #3
Eric Frede & Frank Sullivan
Albany, N.Y.
 ESPN36 p.m.Horizon League Tournament: Semifinal #1 **
Jim Barber & Malcolm Huckaby
Valparaiso, Ind.
 ESPN27 p.m.Ohio Valley Conference: Championship
Rich Hollenberg & Adrian Branch
Nashville, Tenn.
 ESPN37:30 p.m.Metro Atlantic Athletic Conference Tournament: Quarterfinal #3
Doug Sherman & Rob Kennedy
Springfield, Mass.
 ESPN38 p.m.America East Conference Tournament: Quarterfinal #4
Eric Frede & Frank Sullivan
Albany, N.Y.
 ESPNU8:30 p.m.Horizon League Tournament: Semifinal #2
Jim Barbar & Malcolm Huckaby
Valparaiso, Ind.
 ESPN38:30 p.m.Southern Conference Tournament: Quarterfinal #4
Darren Goldwater & Dean Keener
Asheville, N.C.
 ESPN29 p.m.West Coast Conference Tournament: Semifinal #1
Dave Flemming & Sean Farnham
Las Vegas, Nev.
 ESPN39:30 p.m.Metro Atlantic Athletic Conference Tournament: Quarterfinal #4
Doug Sherman & Rob Kennedy
Springfield, Mass.
 ESPN211 p.m.West Coast Conference Tournament: Semifinal #2
Dave Flemming & Sean Farnham
Las Vegas, Nev.
Sun 3/10ESPN2NoonBig South Tournament: Championship
Mark Neely & LaPhonso Ellis
Myrtle Beach, S.C.
 ESPN32 p.m.Metro Atlantic Athletic Conference Tournament: Semifinal #1
Doug Sherman & Rob Kennedy
Springfield, Mass.
 ESPN34 p.m.Metro Atlantic Athletic Conference Tournament: Semifinal #2
Doug Sherman & Rob Kennedy
Springfield, Mass.
 ESPN35 p.m.America East Conference Tournament: Semifinal #1
Eric Frede & Frank Sullivan
Albany, N.Y.
 ESPN36 p.m.Southern Conference Tournament: Semifinal #1
Darren Goldwater & Dean Keener
Asheville, N.C.
 ESPN37 p.m.America East Conference Tournament: Semifinal #2
Eric Frede & Frank Sullivan
Albany, N.Y.
 ESPN38:30 p.m.Southern Conference Tournament: Semifinal #2
Darren Goldwater & Dean Keener
Asheville, N.C.
Mon 3/11ESPN7 p.m.Sun Belt Conference: Championship
Mark Jones & Mark Adams
Hot Springs, Ark.
 ESPN27 p.m.Southern Conference Tournament: Championship
Dave Lamont & Bob Wenzel
Asheville, N.C.
 ESPN9 p.m.West Coast Conference Tournament: Championship
Dave Flemming & Sean Farnham
Las Vegas, Nev.
 ESPN29 p.m.Metro Atlantic Athletic Conference Tournament: Championship
Doug Sherman & Malcolm Huckaby
Springfield, Mass.
Tue 3/12ESPN27 p.m.Northeast Conference Tournament: Championship
Mike Crispino & Tim Welsh
TBD
 ESPNU7 p.m.BIG EAST Championship Presented by American Eagle Outfitters: First Round #1
Mike Patrick & Len Elmore
New York, N.Y.
 ESPN9 p.m.Horizon League Tournament: Championship
Bob Wischusen & Stephen Bardo
TBD
 ESPN29 p.m.Summit League Tournament: Championship
Clay Matvick & Bob Valvano
Sioux Falls, S.D.
 ESPNU9 p.m.BIG EAST Championship Presented by American Eagle Outfitters: First Round #2
Sean McDonough, Jay Bilas, Bill Raftery & Andy Katz
New York, N.Y.
Wed 3/13ESPNnoonBIG EAST Championship Presented by American Eagle Outfitters: Second Round #1
Mike Patrick & Len Elmore
New York, N.Y.
 ESPN2 p.m.BIG EAST Championship Presented by American Eagle Outfitters: Second Round #2
Mike Patrick & Len Elmore
New York, N.Y.
 ESPN27 p.m.BIG EAST Championship Presented by American Eagle Outfitters: Second Round #3
Sean McDonough, Jay Bilas, Bill Raftery & Andy Katz
New York, N.Y.
 ESPN29 p.m.BIG EAST Championship Presented by American Eagle Outfitters: Second Round #4
Sean McDonough, Jay Bilas, Bill Raftery & Andy Katz
New York, N.Y.
Thu 3/14ESPNNoonBIG EAST Championship Presented by American Eagle Outfitters: Quarterfinal #1
Mike Patrick & Len Elmore
New York, N.Y.
 ESPNU & ESPN 3DNoonACC Tournament: First Round #1
Dave O’Brien, Doris Burke & Allison Williams
Greensboro, N.C.
 ESPN212:30 p.m.Phillips 66 Big 12 Championship: Quarterfinal #1
Brent Musburger, Fran Fraschilla & Holly Rowe
Kansas City, Mo.
 ESPN2 p.m.BIG EAST Championship Presented by American Eagle Outfitters: Quarterfinal #2
Mike Patrick & Len Elmore
New York, N.Y.
 ESPNU & ESPN 3D2 p.m.ACC Tournament: First Round #2
Dave O’Brien, Doris Burke & Allison Williams
Greensboro, N.C.
 ESPN22:30 p.m.Phillips 66 Big 12 Championship: Quarterfinal #2
Brent Musburger, Fran Fraschilla & Holly Rowe
Kansas City, Mo.
 ESPN26:30 p.m.Big Ten Conference Tournament: First Round #3
Mike Tirico, Dan Dakich & Samantha Ponder
Chicago, Ill.
 ESPN7 p.m.BIG EAST Championship Presented by American Eagle Outfitters: Quarterfinal #3
Sean McDonough, Jay Bilas, Bill Raftery & Andy Katz
New York, N.Y.
 ESPNU & ESPN 3D7 p.m.ACC Tournament: First Round #3
Dan Shulman, Sean Farnham & Jeannine Edwards
Greensboro, N.C.
 ESPN28:30 p.m.Big Ten Conference Tournament: First Round #4
Mike Tirico, Dan Dakich & Samantha Ponder
Chicago, Ill.
 ESPN9 p.m.BIG EAST Championship Presented by American Eagle Outfitters: Quarterfinal #4
Sean McDonough, Jay Bilas, Bill Raftery & Andy Katz
New York, N.Y.
 ESPNU & ESPN 3D9 p.m.ACC Tournament: First Round #4
Dan Shulman, Sean Farnham & Jeannine Edwards
Greensboro, N.C.
 ESPNU11:30 p.m.PAC-12 Tournament: Quarterfinal #4
Dave Pasch & Bill Walton
Las Vegas, Nev.
Fri 3/15ESPNNoonBig Ten Conference Tournament: Quarterfinal #1
Mike Tirico, Dan Dakich & Samantha Ponder
Chicago, Ill.
 ESPN2 & ESPN 3DNoonACC Tournament: Quarterfinal #1
Dave O’Brien, Doris Burke & Allison Williams
Greensboro, N.C.
 ESPNU1 p.m.SEC Tournament: Quarterfinal #1
Brad Nessler, Jimmy Dykes & Shannon Spake
Nashville, Tenn.
 ESPN2 p.m.Big Ten Conference Tournament: Quarterfinal #2
Mike Tirico, Dan Dakich & Samantha Ponder
Chicago, Ill.
 ESPN2  & ESPN 3D2 p.m.ACC Tournament: Quarterfinal #2
Dave O’Brien, Doris Burke & Allison Williams
Greensboro, N.C.
 ESPNU3 p.m.SEC Tournament: Quarterfinal #2
Brad Nessler, Jimmy Dykes & Shannon Spake
Nashville, Tenn.
 ESPN36 p.m.Southland Conference Tournament: Semifinal #1Katy, Texas
 ESPN7 p.m.BIG EAST Championship Presented by American Eagle Outfitters: Semifinal #1
Sean McDonough, Jay Bilas, Bill Raftery & Andy Katz
New York, N.Y.
 ESPN2 & ESPN 3D7 p.m.ACC Tournament: Quarterfinal #3
Dan Shulman, Sean Farnham & Jeannine Edwards
Greensboro, N.C.
 ESPNU7:30 p.m.Phillips 66 Big 12 Championship: Semifinal #1 ^
Brent Musburger, Fran Fraschilla & Holly Rowe
Kansas City, Mo.
 ESPN38:30 p.m.Southland Conference Tournament: Semifinal #2Katy, Texas
 ESPN9 p.m.BIG EAST Championship Presented by American Eagle Outfitters: Semifinal #2
Sean McDonough, Jay Bilas, Bill Raftery & Andy Katz
New York, N.Y.
 ESPN2 & ESPN 3D9 p.m.ACC Tournament: Quarterfinal #4
Dan Shulman, Sean Farnham & Jeannine Edwards
Greensboro, N.C.
 ESPNU10 p.m.Phillips 66 Big 12 Championship: Semifinal #2 ^
Brent Musburger, Fran Fraschilla & Holly Rowe
Kansas City, Mo.
 ESPN39:30 p.m.Big West Conference Tournament: Semifinal #1 ***
Mark Jones & Miles Simon
Anaheim, Calif.
 ESPN11:30 p.m.PAC-12 Tournament: Semifinal #2
Dave Pasch & Bill Walton
Las Vegas, Nev.
Sat 3/16ESPNU12 a.m.Big West Conference Tournament: Semifinal #2
Mark Jones & Miles Simon
Anaheim, Calif.
 ESPN211:30 a.m.America East Conference Tournament: Championship
Bob Picozzi & LaPhonso Ellis
TBD
 ESPN & ESPN 3D1 p.m.ACC Tournament: Semifinal #1
Dan Shulman, Dick Vitale or Doris Burke & Jeannine Edwards
Greensboro, N.C.
 ABC1 p.m.SEC Tournament: Semifinal #1
Brad Nessler, Jimmy Dykes & Shannon Spake
Nashville, Tenn.
 ESPN & ESPN 3D3 p.m.ACC Tournament: Semifinal #2
Dan Shulman, Dick Vitale or Doris Burke & Jeannine Edwards
Greensboro, N.C.
 ABC3 p.m.SEC Tournament: Semifinal #2
Brad Nessler, Jimmy Dykes & Shannon Spake
Nashville, Tenn.
 ESPN24:30 p.m.Southwestern Athletic Conference Tournament: Championship
Mark Neely & Darrin Horn
Garland, Texas
 ESPNU5 p.m.Mid-Eastern Athletic Conference Tournament: Championship
Jason Benetti & Stan Lewter
Norfolk, Va.
 ESPN6 p.m.Phillips 66 Big 12 Championship: Championship
Brent Musburger, Fran Fraschilla & Holly Rowe
Kansas City, Mo.
 ESPN26:30 p.m.Mid-American Conference Tournament: Championship
Bob Wischusen & Stephen Bardo
Cleveland, Ohio
 ESPN8:30 p.m.BIG EAST Championship Presented by American Eagle Outfitters: Championship
Sean McDonough, Jay Bilas, Bill Raftery & Andy Katz
New York, N.Y.
 ESPN28:30 p.m.Southland Conference Tournament: Championship
Carter Blackburn & Mark Adams
Katy, Texas
 ESPNU9 p.m.Big Sky Conference Tournament: Championship
Kanoa Leahey & Corey Williams
TBD
 ESPN210:30 p.m.Big West Conference Tournament: Championship
Mark Jones & Miles Simon
Anaheim, Calif.
 ESPN & ESPN Deportes11 p.m.PAC-12 Tournament: Championship
Dave Pasch, Bill Walton & Samantha Ponder
Las Vegas, Nev.
 ESPNU11 p.m.Western Athletic Conference Tournament: Championship
Trey Bender & Stephen Howard
Las Vegas, Nev.
Sun 3/17ESPN & ESPN 3D1 p.m.ACC Tournament: Championship
Dan Shulman, Dick Vitale & Jeannine Edwards
Greensboro, N.C.
 ABC1 p.m.SEC Tournament: Championship
Brad Nessler, Jimmy Dykes & Shannon Spake
Nashville, Tenn.

 

* Live on ESPN3; Delay on ESPNU Saturday, March 9, at 1:30 a.m.
** Live on ESPN3; Delay on ESPNU Saturday, March 9, at 10:30 p.m.
*** Live on ESPN3; Delay on ESPNU Saturday, March 16, at 2 a.m.
^ Outermarket only
% National distribution on ESPN3 and available on ESPN Full Court

All Times Eastern Standard
Schedule Subject to Change

WatchESPN schedule of Simulcasts

DateTime (ET)GameSite
Thu, 3/77 p.m.Missouri Valley Conference Tournament: First Round #1St. Louis, Mo.
 9:30 p.m.Missouri Valley Conference Tournament: First Round #2St. Louis, Mo.
Fri, 3/81 p.m.Missouri Valley Conference Tournament: Quarterfinal #1St. Louis, Mo.
 3:30 p.m.Missouri Valley Conference Tournament: Quarterfinal #2St. Louis, Mo.
 6 p.m.Horizon League Tournament: Second Round #1Valparaiso, Ind.
 5:30 p.m.Atlantic Sun Conference Tournament: Semifinal #1Macon, Ga.
 7 p.m.Missouri Valley Conference Tournament : Quarterfinal #3St. Louis, Mo.
 8:30 p.m.Horizon League Tournament: Second Round #2Valparaiso, Ind.
 8 p.m.Atlantic Sun Conference Tournament: Semifinal #2Macon, Ga.
 9:30 p.m.Missouri Valley Conference Tournament: Quarterfinal #4St. Louis, Mo.
Sat, 3/9NoonNortheast Conference Tournament: Semifinal #1TBD
 2:30 p.m.Missouri Valley Conference Tournament: Semifinal #1St. Louis, Mo.
 2:30 p.m.Northeast Conference Tournament: Semifinal #2TBD
 5 p.m.Missouri Valley Conference Tournament: Semifinal #2St. Louis, Mo.
 7:30 p.m.Sun Belt Conference Tournament: Quarterfinal #1Hot Springs, Ark.
 10 p.m.Sun Belt Conference Tournament: Quarterfinal #2Hot Springs, Ark.
Sun, 3/105 p.m.Gulf South Conference Tournament: ChampionshipBirmingham, Ala.
 7:30 p.m.Sun Belt Conference Tournament: Semifinal #1Hot Springs, Ark.
 10 p.m.Sun Belt Conference Tournament: Semifinal #2Hot Springs, Ark.
Wed, 3/136:30 p.m.Mid-American Conference Tournament: Second Round #1Cleveland, Ohio
 7 p.m.Big 12 Conference Tournament: First Round #1Kansas City, Mo.
 7:30 p.m.SEC Tournament: First Round #1Nashville, Tenn.
 9 p.m.Mid-American Conference Tournament: Second Round #2Cleveland, Ohio
 9:30 p.m.Big 12 Conference Tournament: First Round #2Kansas City, Mo.
 10 p.m.SEC Tournament: First Round #2Nashville, Tenn.
Thu, 3/141 p.m.SEC Tournament: First Round #3Nashville, Tenn.
 3:30 p.m.SEC Tournament: First Round #4Nashville, Tenn.
 6:30 p.m.Mid-American Conference Tournament: Quarterfinal #1Cleveland, Ohio
 7 p.m.Big 12 Conference Tournament: Quarterfinal #3Kansas City, Mo.
 7:30 p.m.SEC Tournament: First Round #5Nashville, Tenn.
 9 p.m.Mid-American Conference Tournament: Quarterfinal #2Cleveland, Ohio
 9:30 p.m.Big 12 Conference Tournament: Quarterfinal #4Kansas City, Mo.
 10 p.m.SEC Tournament: First Round #6Nashville, Tenn.
Fri, 3/156:30 p.m.Mid-American Conference Tournament: Semifinal #1Cleveland, Ohio
 7:30 p.m.SEC Tournament: Quarterfinal #3Nashville, Tenn.
 9 p.m.Mid-American Conference Tournament: Semifinal #2Cleveland, Ohio
 10 p.m.SEC Tournament: Quarterfinal #4Nashville, Tenn.

 

-30-