Press Release

Posted by Michael Humes on March 4, 2013

Championship Week Presented by DICK’S Sporting Goods Schedule

PRINT VERSIONFILED IN: College Basketball - Men's TAGGED: , ,

Date Network Time (ET) Game / Commentators Site
Wed 3/6 ESPN3 2:30 p.m. Atlantic Sun Tournament: Quarterfinal #1 %
Matt Stewart & Sonny Smith
Macon, Ga.
  ESPN3 8:30 p.m. Atlantic Sun Tournament: Quarterfinal #2 %
Matt Stewart & Sonny Smith
Macon, Ga.
Thu 3/7 ESPN3 2:30 p.m. Atlantic Sun Tournament: Quarterfinal #3 %
Matt Stewart & Sonny Smith
Macon, Ga.
  ESPN3 8:30 p.m. Atlantic Sun Tournament: Quarterfinal #4 %
Matt Stewart & Sonny Smith
Macon, Ga.
Fri 3/8 ESPN3 11:30 a.m. Southern Conference Tournament: First Round
Darren Goldwater & Dean Keener
Asheville, N.C.
  ESPN3 2 p.m. Southern Conference Tournament: First Round
Darren Goldwater & Dean Keener
Asheville, N.C.
  ESPN3 6 p.m. Southern Conference Tournament: First Round
Darren Goldwater & Dean Keener
Asheville, N.C.
  ESPNU 7 p.m. Ohio Valley Conference Tournament: Semifinal #1
Rich Hollenberg & Adrian Branch
Nashville, Tenn.
  ESPN3 8 p.m. Southern Conference Tournament: First Round
Darren Goldwater & Dean Keener
Asheville, N.C.
  ESPNU 9 p.m. West Coast Tournament: Quarterfinal #1
Dave Flemming & Sean Farnham
Las Vegas, Nev.
  ESPN3 9 p.m. Ohio Valley Conference Tournament: Semifinal #2 *
Rich Hollenberg & Adrian Branch
Nashville, Tenn.
  ESPNU 11 p.m. West Coast Tournament: Semifinal #2
Dave Flemming & Sean Farnham
Las Vegas, Nev.
Sat, 3/9 ESPN2 Noon Atlantic Sun Tournament: Championship
TBD & Dereck Whittenburg
Macon, Ga.
  ESPN3 Noon Southern Conference Tournament: Quarterfinal #1
Darren Goldwater & Dean Keener
Asheville, N.C.
  ESPN3 Noon Big South Conference Tournament: Semifinal #1
Matt Hogue & Nate Ross
Myrtle Beach, S.C.
  ESPN3 Noon America East Conference Tournament: Quarterfinal #1
Eric Frede & Frank Sullivan
Albany, N.Y.
  ESPN3 2 p.m. Big South Conference Tournament: Semifinal #2
Matt Hogue & Nate Ross
Myrtle Beach, S.C.
  ESPN3 2 p.m. America East Conference Tournament: Quarterfinal #2
Eric Frede & Frank Sullivan
Albany, N.Y.
  ESPN3 2:30 p.m. Southern Conference Tournament: Quarterfinal #2
Darren Goldwater & Dean Keener
Asheville, N.C.
  ESPN3 2:30 p.m. Metro Atlantic Athletic Conference Tournament: Quarterfinal #1
Doug Sherman & Rob Kennedy
Springfield, Mass.
  ESPN3 4:30 p.m. Metro Atlantic Athletic Conference Tournament: Quarterfinal #2
Doug Sherman & Rob Kennedy
Springfield, Mass.
  ESPN3 6 p.m. Southern Conference Tournament: Quarterfinal #3
Darren Goldwater & Dean Keener
Asheville, N.C.
  ESPN3 6 p.m. America East Conference Tournament: Quarterfinal #3
Eric Frede & Frank Sullivan
Albany, N.Y.
  ESPN3 6 p.m. Horizon League Tournament: Semifinal #1 **
Jim Barber & Malcolm Huckaby
Valparaiso, Ind.
  ESPN2 7 p.m. Ohio Valley Conference: Championship
Rich Hollenberg & Adrian Branch
Nashville, Tenn.
  ESPN3 7:30 p.m. Metro Atlantic Athletic Conference Tournament: Quarterfinal #3
Doug Sherman & Rob Kennedy
Springfield, Mass.
  ESPN3 8 p.m. America East Conference Tournament: Quarterfinal #4
Eric Frede & Frank Sullivan
Albany, N.Y.
  ESPNU 8:30 p.m. Horizon League Tournament: Semifinal #2
Jim Barbar & Malcolm Huckaby
Valparaiso, Ind.
  ESPN3 8:30 p.m. Southern Conference Tournament: Quarterfinal #4
Darren Goldwater & Dean Keener
Asheville, N.C.
  ESPN2 9 p.m. West Coast Conference Tournament: Semifinal #1
Dave Flemming & Sean Farnham
Las Vegas, Nev.
  ESPN3 9:30 p.m. Metro Atlantic Athletic Conference Tournament: Quarterfinal #4
Doug Sherman & Rob Kennedy
Springfield, Mass.
  ESPN2 11 p.m. West Coast Conference Tournament: Semifinal #2
Dave Flemming & Sean Farnham
Las Vegas, Nev.
Sun 3/10 ESPN2 Noon Big South Tournament: Championship
Mark Neely & LaPhonso Ellis
Myrtle Beach, S.C.
  ESPN3 2 p.m. Metro Atlantic Athletic Conference Tournament: Semifinal #1
Doug Sherman & Rob Kennedy
Springfield, Mass.
  ESPN3 4 p.m. Metro Atlantic Athletic Conference Tournament: Semifinal #2
Doug Sherman & Rob Kennedy
Springfield, Mass.
  ESPN3 5 p.m. America East Conference Tournament: Semifinal #1
Eric Frede & Frank Sullivan
Albany, N.Y.
  ESPN3 6 p.m. Southern Conference Tournament: Semifinal #1
Darren Goldwater & Dean Keener
Asheville, N.C.
  ESPN3 7 p.m. America East Conference Tournament: Semifinal #2
Eric Frede & Frank Sullivan
Albany, N.Y.
  ESPN3 8:30 p.m. Southern Conference Tournament: Semifinal #2
Darren Goldwater & Dean Keener
Asheville, N.C.
Mon 3/11 ESPN 7 p.m. Sun Belt Conference: Championship
Mark Jones & Mark Adams
Hot Springs, Ark.
  ESPN2 7 p.m. Southern Conference Tournament: Championship
Dave Lamont & Bob Wenzel
Asheville, N.C.
  ESPN 9 p.m. West Coast Conference Tournament: Championship
Dave Flemming & Sean Farnham
Las Vegas, Nev.
  ESPN2 9 p.m. Metro Atlantic Athletic Conference Tournament: Championship
Doug Sherman & Malcolm Huckaby
Springfield, Mass.
Tue 3/12 ESPN2 7 p.m. Northeast Conference Tournament: Championship
Mike Crispino & Tim Welsh
TBD
  ESPNU 7 p.m. BIG EAST Championship Presented by American Eagle Outfitters: First Round #1
Mike Patrick & Len Elmore
New York, N.Y.
  ESPN 9 p.m. Horizon League Tournament: Championship
Bob Wischusen & Stephen Bardo
TBD
  ESPN2 9 p.m. Summit League Tournament: Championship
Clay Matvick & Bob Valvano
Sioux Falls, S.D.
  ESPNU 9 p.m. BIG EAST Championship Presented by American Eagle Outfitters: First Round #2
Sean McDonough, Jay Bilas, Bill Raftery & Andy Katz
New York, N.Y.
Wed 3/13 ESPN noon BIG EAST Championship Presented by American Eagle Outfitters: Second Round #1
Mike Patrick & Len Elmore
New York, N.Y.
  ESPN 2 p.m. BIG EAST Championship Presented by American Eagle Outfitters: Second Round #2
Mike Patrick & Len Elmore
New York, N.Y.
  ESPN2 7 p.m. BIG EAST Championship Presented by American Eagle Outfitters: Second Round #3
Sean McDonough, Jay Bilas, Bill Raftery & Andy Katz
New York, N.Y.
  ESPN2 9 p.m. BIG EAST Championship Presented by American Eagle Outfitters: Second Round #4
Sean McDonough, Jay Bilas, Bill Raftery & Andy Katz
New York, N.Y.
Thu 3/14 ESPN Noon BIG EAST Championship Presented by American Eagle Outfitters: Quarterfinal #1
Mike Patrick & Len Elmore
New York, N.Y.
  ESPNU & ESPN 3D Noon ACC Tournament: First Round #1
Dave O’Brien, Doris Burke & Allison Williams
Greensboro, N.C.
  ESPN2 12:30 p.m. Phillips 66 Big 12 Championship: Quarterfinal #1
Brent Musburger, Fran Fraschilla & Holly Rowe
Kansas City, Mo.
  ESPN 2 p.m. BIG EAST Championship Presented by American Eagle Outfitters: Quarterfinal #2
Mike Patrick & Len Elmore
New York, N.Y.
  ESPNU & ESPN 3D 2 p.m. ACC Tournament: First Round #2
Dave O’Brien, Doris Burke & Allison Williams
Greensboro, N.C.
  ESPN2 2:30 p.m. Phillips 66 Big 12 Championship: Quarterfinal #2
Brent Musburger, Fran Fraschilla & Holly Rowe
Kansas City, Mo.
  ESPN2 6:30 p.m. Big Ten Conference Tournament: First Round #3
Mike Tirico, Dan Dakich & Samantha Ponder
Chicago, Ill.
  ESPN 7 p.m. BIG EAST Championship Presented by American Eagle Outfitters: Quarterfinal #3
Sean McDonough, Jay Bilas, Bill Raftery & Andy Katz
New York, N.Y.
  ESPNU & ESPN 3D 7 p.m. ACC Tournament: First Round #3
Dan Shulman, Sean Farnham & Jeannine Edwards
Greensboro, N.C.
  ESPN2 8:30 p.m. Big Ten Conference Tournament: First Round #4
Mike Tirico, Dan Dakich & Samantha Ponder
Chicago, Ill.
  ESPN 9 p.m. BIG EAST Championship Presented by American Eagle Outfitters: Quarterfinal #4
Sean McDonough, Jay Bilas, Bill Raftery & Andy Katz
New York, N.Y.
  ESPNU & ESPN 3D 9 p.m. ACC Tournament: First Round #4
Dan Shulman, Sean Farnham & Jeannine Edwards
Greensboro, N.C.
  ESPNU 11:30 p.m. PAC-12 Tournament: Quarterfinal #4
Dave Pasch & Bill Walton
Las Vegas, Nev.
Fri 3/15 ESPN Noon Big Ten Conference Tournament: Quarterfinal #1
Mike Tirico, Dan Dakich & Samantha Ponder
Chicago, Ill.
  ESPN2 & ESPN 3D Noon ACC Tournament: Quarterfinal #1
Dave O’Brien, Doris Burke & Allison Williams
Greensboro, N.C.
  ESPNU 1 p.m. SEC Tournament: Quarterfinal #1
Brad Nessler, Jimmy Dykes & Shannon Spake
Nashville, Tenn.
  ESPN 2 p.m. Big Ten Conference Tournament: Quarterfinal #2
Mike Tirico, Dan Dakich & Samantha Ponder
Chicago, Ill.
  ESPN2  & ESPN 3D 2 p.m. ACC Tournament: Quarterfinal #2
Dave O’Brien, Doris Burke & Allison Williams
Greensboro, N.C.
  ESPNU 3 p.m. SEC Tournament: Quarterfinal #2
Brad Nessler, Jimmy Dykes & Shannon Spake
Nashville, Tenn.
  ESPN3 6 p.m. Southland Conference Tournament: Semifinal #1 Katy, Texas
  ESPN 7 p.m. BIG EAST Championship Presented by American Eagle Outfitters: Semifinal #1
Sean McDonough, Jay Bilas, Bill Raftery & Andy Katz
New York, N.Y.
  ESPN2 & ESPN 3D 7 p.m. ACC Tournament: Quarterfinal #3
Dan Shulman, Sean Farnham & Jeannine Edwards
Greensboro, N.C.
  ESPNU 7:30 p.m. Phillips 66 Big 12 Championship: Semifinal #1 ^
Brent Musburger, Fran Fraschilla & Holly Rowe
Kansas City, Mo.
  ESPN3 8:30 p.m. Southland Conference Tournament: Semifinal #2 Katy, Texas
  ESPN 9 p.m. BIG EAST Championship Presented by American Eagle Outfitters: Semifinal #2
Sean McDonough, Jay Bilas, Bill Raftery & Andy Katz
New York, N.Y.
  ESPN2 & ESPN 3D 9 p.m. ACC Tournament: Quarterfinal #4
Dan Shulman, Sean Farnham & Jeannine Edwards
Greensboro, N.C.
  ESPNU 10 p.m. Phillips 66 Big 12 Championship: Semifinal #2 ^
Brent Musburger, Fran Fraschilla & Holly Rowe
Kansas City, Mo.
  ESPN3 9:30 p.m. Big West Conference Tournament: Semifinal #1 ***
Mark Jones & Miles Simon
Anaheim, Calif.
  ESPN 11:30 p.m. PAC-12 Tournament: Semifinal #2
Dave Pasch & Bill Walton
Las Vegas, Nev.
Sat 3/16 ESPNU 12 a.m. Big West Conference Tournament: Semifinal #2
Mark Jones & Miles Simon
Anaheim, Calif.
  ESPN2 11:30 a.m. America East Conference Tournament: Championship
Bob Picozzi & LaPhonso Ellis
TBD
  ESPN & ESPN 3D 1 p.m. ACC Tournament: Semifinal #1
Dan Shulman, Dick Vitale or Doris Burke & Jeannine Edwards
Greensboro, N.C.
  ABC 1 p.m. SEC Tournament: Semifinal #1
Brad Nessler, Jimmy Dykes & Shannon Spake
Nashville, Tenn.
  ESPN & ESPN 3D 3 p.m. ACC Tournament: Semifinal #2
Dan Shulman, Dick Vitale or Doris Burke & Jeannine Edwards
Greensboro, N.C.
  ABC 3 p.m. SEC Tournament: Semifinal #2
Brad Nessler, Jimmy Dykes & Shannon Spake
Nashville, Tenn.
  ESPN2 4:30 p.m. Southwestern Athletic Conference Tournament: Championship
Mark Neely & Darrin Horn
Garland, Texas
  ESPNU 5 p.m. Mid-Eastern Athletic Conference Tournament: Championship
Jason Benetti & Stan Lewter
Norfolk, Va.
  ESPN 6 p.m. Phillips 66 Big 12 Championship: Championship
Brent Musburger, Fran Fraschilla & Holly Rowe
Kansas City, Mo.
  ESPN2 6:30 p.m. Mid-American Conference Tournament: Championship
Bob Wischusen & Stephen Bardo
Cleveland, Ohio
  ESPN 8:30 p.m. BIG EAST Championship Presented by American Eagle Outfitters: Championship
Sean McDonough, Jay Bilas, Bill Raftery & Andy Katz
New York, N.Y.
  ESPN2 8:30 p.m. Southland Conference Tournament: Championship
Carter Blackburn & Mark Adams
Katy, Texas
  ESPNU 9 p.m. Big Sky Conference Tournament: Championship
Kanoa Leahey & Corey Williams
TBD
  ESPN2 10:30 p.m. Big West Conference Tournament: Championship
Mark Jones & Miles Simon
Anaheim, Calif.
  ESPN & ESPN Deportes 11 p.m. PAC-12 Tournament: Championship
Dave Pasch, Bill Walton & Samantha Ponder
Las Vegas, Nev.
  ESPNU 11 p.m. Western Athletic Conference Tournament: Championship
Trey Bender & Stephen Howard
Las Vegas, Nev.
Sun 3/17 ESPN & ESPN 3D 1 p.m. ACC Tournament: Championship
Dan Shulman, Dick Vitale & Jeannine Edwards
Greensboro, N.C.
  ABC 1 p.m. SEC Tournament: Championship
Brad Nessler, Jimmy Dykes & Shannon Spake
Nashville, Tenn.

 

* Live on ESPN3; Delay on ESPNU Saturday, March 9, at 1:30 a.m.
** Live on ESPN3; Delay on ESPNU Saturday, March 9, at 10:30 p.m.
*** Live on ESPN3; Delay on ESPNU Saturday, March 16, at 2 a.m.
^ Outermarket only
% National distribution on ESPN3 and available on ESPN Full Court

All Times Eastern Standard
Schedule Subject to Change

WatchESPN schedule of Simulcasts

Date Time (ET) Game Site
Thu, 3/7 7 p.m. Missouri Valley Conference Tournament: First Round #1 St. Louis, Mo.
  9:30 p.m. Missouri Valley Conference Tournament: First Round #2 St. Louis, Mo.
Fri, 3/8 1 p.m. Missouri Valley Conference Tournament: Quarterfinal #1 St. Louis, Mo.
  3:30 p.m. Missouri Valley Conference Tournament: Quarterfinal #2 St. Louis, Mo.
  6 p.m. Horizon League Tournament: Second Round #1 Valparaiso, Ind.
  5:30 p.m. Atlantic Sun Conference Tournament: Semifinal #1 Macon, Ga.
  7 p.m. Missouri Valley Conference Tournament : Quarterfinal #3 St. Louis, Mo.
  8:30 p.m. Horizon League Tournament: Second Round #2 Valparaiso, Ind.
  8 p.m. Atlantic Sun Conference Tournament: Semifinal #2 Macon, Ga.
  9:30 p.m. Missouri Valley Conference Tournament: Quarterfinal #4 St. Louis, Mo.
Sat, 3/9 Noon Northeast Conference Tournament: Semifinal #1 TBD
  2:30 p.m. Missouri Valley Conference Tournament: Semifinal #1 St. Louis, Mo.
  2:30 p.m. Northeast Conference Tournament: Semifinal #2 TBD
  5 p.m. Missouri Valley Conference Tournament: Semifinal #2 St. Louis, Mo.
  7:30 p.m. Sun Belt Conference Tournament: Quarterfinal #1 Hot Springs, Ark.
  10 p.m. Sun Belt Conference Tournament: Quarterfinal #2 Hot Springs, Ark.
Sun, 3/10 5 p.m. Gulf South Conference Tournament: Championship Birmingham, Ala.
  7:30 p.m. Sun Belt Conference Tournament: Semifinal #1 Hot Springs, Ark.
  10 p.m. Sun Belt Conference Tournament: Semifinal #2 Hot Springs, Ark.
Wed, 3/13 6:30 p.m. Mid-American Conference Tournament: Second Round #1 Cleveland, Ohio
  7 p.m. Big 12 Conference Tournament: First Round #1 Kansas City, Mo.
  7:30 p.m. SEC Tournament: First Round #1 Nashville, Tenn.
  9 p.m. Mid-American Conference Tournament: Second Round #2 Cleveland, Ohio
  9:30 p.m. Big 12 Conference Tournament: First Round #2 Kansas City, Mo.
  10 p.m. SEC Tournament: First Round #2 Nashville, Tenn.
Thu, 3/14 1 p.m. SEC Tournament: First Round #3 Nashville, Tenn.
  3:30 p.m. SEC Tournament: First Round #4 Nashville, Tenn.
  6:30 p.m. Mid-American Conference Tournament: Quarterfinal #1 Cleveland, Ohio
  7 p.m. Big 12 Conference Tournament: Quarterfinal #3 Kansas City, Mo.
  7:30 p.m. SEC Tournament: First Round #5 Nashville, Tenn.
  9 p.m. Mid-American Conference Tournament: Quarterfinal #2 Cleveland, Ohio
  9:30 p.m. Big 12 Conference Tournament: Quarterfinal #4 Kansas City, Mo.
  10 p.m. SEC Tournament: First Round #6 Nashville, Tenn.
Fri, 3/15 6:30 p.m. Mid-American Conference Tournament: Semifinal #1 Cleveland, Ohio
  7:30 p.m. SEC Tournament: Quarterfinal #3 Nashville, Tenn.
  9 p.m. Mid-American Conference Tournament: Semifinal #2 Cleveland, Ohio
  10 p.m. SEC Tournament: Quarterfinal #4 Nashville, Tenn.

 

-30-