Press Release

Posted by Michael Humes on March 5, 2014

Championship Week Presented by DICK’S Sporting Goods Schedule

PRINT VERSIONFILED IN: Basketball, College Basketball - Men's TAGGED:

Date Network Time (ET) Game / Commentators Site
Fri 3/7 ESPN3 11 a.m. Southern Conference Tournament: First Round
Darren Goldwater & Dean Keender
Asheville, N.C.
  ESPN3 Noon Big South Conference Tournament: Quarterfinal #1
Matt Hogue & Nate Ross
Myrtle Beach, S.C.
  ESPN3 1:30 p.m. Southern Conference Tournament: First Round
Darren Goldwater & Dean Keender
Asheville, N.C.
  ESPN3 2 p.m. Big South Conference Tournament: Quarterfinal #2
Matt Hogue & Nate Ross
Myrtle Beach, S.C.
  ESPN3 4:30 p.m. Southern Conference Tournament: First Round
Darren Goldwater & Dean Keender
Asheville, N.C.
  ESPN3 6 p.m. Big South Conference Tournament: Quarterfinal #3
Patrick Kinas & Ralph Patterson
Myrtle Beach, S.C.
  ESPNU 7:30 p.m. Ohio Valley Conference Tournament: Semifinal #1
Rich Hollenberg & Adrian Branch
Nashville, Tenn.
  ESPN3 8 p.m. Big South Conference Tournament: Quarterfinal #4
Patrick Kinas & Ralph Patterson
Myrtle Beach, S.C.
  ESPNU 9:30 p.m. Ohio Valley Conference Tournament: Semifinal #2
Rich Hollenberg & Adrian Branch
Nashville, Tenn.
Sat, 3/8 ESPN3 Noon Metro Atlantic Athletic Conference Tournament: Quarterfinal #1
Doug Sherman & Rob Kennedy
Springfield, Mass.
  ESPN3 Noon America East Conference Tournament: Quarterfinal #1
Eric Frede & Frank Sullivan
Albany, N.Y.
  ESPN3 Noon Big South Conference Tournament: Semifinal #1
Patrick Kinas & Ralph Patterson
Myrtle Beach, S.C.
  ESPN3 Noon Southern Conference Tournament: Quarterfinal #1
Darren Goldwater & Dean Keender
Asheville, N.C.
  ESPN3 2 p.m. Big South Conference Tournament: Semifinal #2
Patrick Kinas & Ralph Patterson
Myrtle Beach, S.C.
  ESPN3 2 p.m. America East Conference Tournament: Quarterfinal #2
Eric Frede & Frank Sullivan
Albany, N.Y.
  ESPN3 2:30 p.m. Southern Conference Tournament: Quarterfinal #2
Darren Goldwater & Dean Keender
Asheville, N.C.
  ESPN3 2:30 p.m. Metro Atlantic Athletic Conference Tournament: Quarterfinal #2
Doug Sherman & Rob Kennedy
Springfield, Mass.
  ESPN3 6 p.m. Southern Conference Tournament: Quarterfinal #3
Darren Goldwater & Dean Keender
Asheville, N.C.
  ESPN3 6 p.m. America East Conference Tournament: Quarterfinal #3
Eric Frede & Frank Sullivan
Albany, N.Y.
  ESPN3 6:30 p.m. Metro Atlantic Athletic Conference Tournament: Quarterfinal #3
Doug Sherman & Rob Kennedy
Springfield, Mass.
  ESPN2 7 p.m. Ohio Valley Conference: Championship
Rich Hollenberg & Adrian Branch
Nashville, Tenn.
  ESPN3 7 p.m. Horizon League Tournament: Semifinal #1 *
Jim Barbar & Malcolm Huckaby
Green Bay, Wis.
  ESPN3 8 p.m. America East Conference Tournament: Quarterfinal #4
Eric Frede & Frank Sullivan
Albany, N.Y.
  ESPN3 8:30 p.m. Southern Conference Tournament: Quarterfinal #4
Darren Goldwater & Dean Keender
Asheville, N.C.
  ESPN2 9 p.m. West Coast Conference Tournament: Quarterfinal #3
Dave Flemming & Sean Farnham
Las Vegas, Nev.
  ESPN3 9 p.m. Metro Atlantic Athletic Conference Tournament: Quarterfinal #4
Doug Sherman & Rob Kennedy
Springfield, Mass.
  ESPNU 9:30 p.m. Horizon League Tournament: Semifinal #2
Jim Barbar & Malcolm Huckaby
Green Bay, Wis.
  ESPN2 11 p.m. West Coast Conference Tournament: Quarterfinal #4
Dave Flemming & Sean Farnham
Las Vegas, Nev.
Sun 3/9 ESPN2 Noon Big South Tournament: Championship
Roy Philpott & Paul Biancardi
Myrtle Beach, S.C.
  ESPN2 2 p.m. Atlantic Sun Conference Tournament: Championship
Jason Benetti & Cory Alexander
TBD
  ESPN3 4:30 p.m. Metro Atlantic Athletic Conference Tournament: Semifinal #1
Doug Sherman & Rob Kennedy
Springfield, Mass.
  ESPN3 5 p.m. America East Conference Tournament: Semifinal #1
Eric Frede & Frank Sullivan
Albany, N.Y.
  ESPN3 7 p.m. Metro Atlantic Athletic Conference Tournament: Semifinal #2
Doug Sherman & Rob Kennedy
Springfield, Mass.
  ESPN3 7:30 p.m. America East Conference Tournament: Semifinal #2
Eric Frede & Frank Sullivan
Albany, N.Y.
Mon 3/10 ESPN2 7 p.m. Metro Atlantic Athletic Conference Tournament: Championship
Doug Sherman & Tim Welsh
Springfield, Mass.
  ESPN 9 p.m. West Coast Conference Tournament: Semifinal #1
Dave Flemming & Sean Farnham
Las Vegas, Nev.
  ESPN2 9 p.m. Southern Conference Tournament: Championship
Adam Amin & Mark Adams
Asheville, N.C.
  ESPN2 11:30 p.m. West Coast Conference Tournament: Semifinal #2
Dave Flemming & Sean Farnham
Las Vegas, Nev.
Tue 3/11 ESPN 7 p.m. Horizon League Tournament: Championship
Bob Wischusen & TBD
TBD
  ESPN2 7 p.m. Northeast Conference Tournament: Championship
Mike Crispino & Miles Simon
TBD
  ESPN 9 p.m. West Coast Conference Tournament: Championship
Dave Flemming & Sean Farnham
Las Vegas, Nev.
  ESPN2 9 p.m. Summit League Tournament: Championship
Clay Matvick & Darrin Horn
Sioux Falls, S.D.
Wed 3/12 ESPN2 1 p.m. ACC Tournament: First Round #1
Sean McDonough, Jay Bilas & Jeannine Edwards
Greensboro, N.C.
  ESPN2 3 p.m. ACC Tournament: First Round #2
Sean McDonough, Jay Bilas & Jeannine Edwards
Greensboro, N.C.
  ESPN2 7 p.m. ACC Tournament: First Round #3
Dan Shulman, Sean Farnham & Jeannine Edwards
Greensboro, N.C.
  ESPNU 7 p.m. American Men’s Basketball Championship: First Round #1
Mike Patrick & Len Elmore
Memphis, Tenn.
  ESPN2 9:30 p.m. American Men’s Basketball Championship: First Round #2
Dave O’Brien & Doris Burke
Memphis, Tenn.
Thu 3/13 ESPN Noon ACC Tournament: Second Round #1
Sean McDonough, Jay Bilas & Jeannine Edwards
Greensboro, N.C.
  ESPN2 12:30 p.m. Phillips 66 Big 12 Championship: Quarterfinal #1
Brent Musburger, Fran Fraschilla & Holly Rowe
Kansas City, Mo.
  ESPNU 1 p.m. American Men’s Basketball Championship: Quarterfinal #1
Mike Patrick, Len Elmore & Andy Katz
Memphis, Tenn.
  ESPN 2 p.m. ACC Tournament: Second Round #2
Sean McDonough, Jay Bilas & Jeannine Edwards
Greensboro, N.C.
  ESPN2 2:30 p.m. Phillips 66 Big 12 Championship: Quarterfinal #2
Brent Musburger, Fran Fraschilla & Holly Rowe
Kansas City, Mo.
  ESPNU 3 p.m. American Men’s Basketball Championship: Quarterfinal #2
Mike Patrick, Len Elmore & Andy Katz
Memphis, Tenn.
  ESPN2 6:30 p.m. Big Ten Conference Tournament: First Round #3
Mike Tirico, Dan Dakich & Allison Williams
Indianapolis, Ind.
  ESPN 7 p.m. ACC Tournament: Second Round #3
Dan Shulman, Sean Farnham & Jeannine Edwards
Greensboro, N.C.
  ESPNU 7 p.m. American Men’s Basketball Championship: Quarterfinal #3
Dave O’Brien, Doris Burke & Andy Katz
Memphis, Tenn.
  ESPN2 8:30 p.m. Big Ten Conference Tournament: First Round #4
Mike Tirico, Dan Dakich & Allison Williams
Indianapolis, Ind.
  ESPN 9 p.m. ACC Tournament: Second Round #4
Dan Shulman, Sean Farnham & Jeannine Edwards
Greensboro, N.C.
  ESPNU 9 p.m. American Men’s Basketball Championship: Quarterfinal #4
Dave O’Brien, Doris Burke & Andy Katz
Memphis, Tenn.
Fri 3/14 ESPN or ESPN2 Noon Big Ten Conference Tournament: Quarterfinal #1
Mike Tirico, Dan Dakich & Allison Williams
Indianapolis, Ind.
  ESPN or ESPN2 Noon ACC Tournament: Quarterfinal #1
Sean McDonough, Jay Bilas & Jeannine Edwards
Greensboro, N.C.
  ESPNU 1 p.m. SEC Tournament: Quarterfinal #1
Brad Nessler, Jimmy Dykes & Shannon Spake
Atlanta, Ga.
  ESPN or ESPN2 2:30 p.m. Big Ten Conference Tournament: Quarterfinal #2
Mike Tirico, Dan Dakich & Allison Williams
Indianapolis, Ind.
  ESPN or ESPN2 2:30 p.m. ACC Tournament: Quarterfinal #2
Sean McDonough, Jay Bilas & Jeannine Edwards
Greensboro, N.C.
  ESPNU 3 p.m. SEC Tournament: Quarterfinal #2
Brad Nessler, Jimmy Dykes & Shannon Spake
Atlanta, Ga.
  ESPN3 6 p.m. Southland Conference Tournament: Semifinal #1 Katy, Texas
  ESPN or ESPN2 7 p.m. ACC Tournament: Quarterfinal #3
Dan Shulman, Sean Farnham & Jeannine Edwards
Greensboro, N.C.
  ESPN or ESPN2 7 p.m. American Men’s Basketball Championship: Semifinal #1
Dave O’Brien, Doris Burke & Andy Katz
Memphis, Tenn.
  ESPNU ^ 7 p.m. Phillips 66 Big 12 Championship: Semifinal #1
Brent Musburger, Fran Fraschilla & Holly Rowe
Kansas City, Mo.
  ESPN3 8:30 p.m. Southland Conference Tournament: Semifinal #2 Katy, Texas
  ESPN or ESPN2 9:30 p.m. ACC Tournament: Quarterfinal #4
Dan Shulman, Sean Farnham & Jeannine Edwards
Greensboro, N.C.
  ESPN or ESPN2 9:30 p.m. American Men’s Basketball Championship: Semifinal #2
Dave O’Brien, Doris Burke & Andy Katz
Memphis, Tenn.
  ESPNU ^ 9:30 p.m. Phillips 66 Big 12 Championship: Semifinal #2
Brent Musburger, Fran Fraschilla & Holly Rowe
Kansas City, Mo.
Sat 3/15 ESPNU 12 a.m. Big West Conference Tournament: Semifinal #2
Mark Jones & Miles Simon
Anaheim, Calif.
  ESPNU 2 a.m. Big West Conference Tournament: Semifinal #1 **
Mark Jones & Miles Simon
Anaheim, Calif.
  ESPN2 11:30 a.m. America East Conference Tournament: Championship
Bob Picozzi & Tim Welsh
TBD
  ESPN 1 p.m. ACC Tournament: Semifinal #1
Dan Shulman, Dick Vitale or Jay Bilas & Jeannine Edwards
Greensboro, N.C.
  ABC 1 p.m. SEC Tournament: Semifinal #1
Brad Nessler, Jimmy Dykes & Shannon Spake
Atlanta, Ga.
  ESPN 3 p.m. ACC Tournament: Semifinal #2
Dan Shulman, Dick Vitale or Jay Bilas & Jeannine Edwards
Greensboro, N.C.
  ABC 3 p.m. SEC Tournament: Semifinal #2
Brad Nessler, Jimmy Dykes & Shannon Spake
Atlanta, Ga.
  ESPN2 4:30 p.m. Southwestern Athletic Conference Tournament: Championship
Mark Neely & Jarron Collins
Houston, Texas
  ESPN 6 p.m. American Men’s Basketball Championship: Championship
Dave O’Brien, Doris Burke & Andy Katz
Memphis, Tenn.
  ESPNU 6 p.m. Mid-Eastern Athletic Conference Tournament: Championship
Tom Hart & Stan Lewter
Norfolk, Va.
  ESPN2 6:30 p.m. Mid-American Conference Tournament: Championship
Bob Wischusen & LaPhonso Ellis
Cleveland, Ohio
  ESPNU 8 p.m. Big Sky Conference Tournament: Championship
Roxy Bernstein & Corey Williams
Ogden, Texas
  ESPN2 8:30 p.m. Southland Conference Tournament: Championship
Carter Blackburn & Stephen Howard
Katy, Texas
  ESPN 9 p.m. Phillips 66 Big 12 Championship: Championship
Brent Musburger, Fran Fraschilla & Holly Rowe
Kansas City, Mo.
  ESPNU 10 p.m. Western Athletic Conference Tournament: Championship
Steve Quis & Jon Crispin
Las Vegas, Nev.
  ESPN2 10:30 p.m. Big West Conference Tournament: Championship
Mark Jones & Miles Simon
Anaheim, Calif.
Sun 3/16 ESPN 1 p.m. ACC Tournament: Championship
Dan Shulman, Dick Vitale & Jeannine Edwards
Greensboro, N.C.
  ESPN2 1 p.m. Sun Belt Conference Tournament: Championship
Rich Hollenberg & Mark Adams
New Orleans, La.
  ESPN 3:15 p.m. SEC Tournament: Championship
Brad Nessler, Jimmy Dykes & Shannon Spake
Atlanta, Ga.

 

* Available on ESPNU at 11:30 p.m.
** Same day delay from March 14 at 9:30 p.m.
^ Outermarket only 

All Times Eastern Standard
Schedule Subject to Change

-30-