College Basketball (Men’s)

SPORTS CATEGORIES:
BOXING GOLF
COLLEGE BASEBALL LITTLE LEAGUE WORLD SERIES
COLLEGE BASKETBALL (MEN’S) MLB
COLLEGE BASKETBALL (WOMEN’S) MOTORSPORTS
COLLEGE FOOTBALL NBA
COLLEGE LACROSSE (MEN’S) NFL
COLLEGE LACROSSE (WOMEN’S) CFL
COLLEGE SOCCER (MEN’S) SOCCER: PRO/INTERNATIONAL
COLLEGE SOCCER (WOMEN’S) TENNIS
COLLEGE SOFTBALL WNBA
COLLEGE VOLLEYBALL (WOMEN’S) X GAMES
COLLEGE SPORTS—OTHER MORE SPORTS

For everything Men’s College Basketball Click Here

 


 

Date Time (ET) Matchup/Commentators Network
Tue, Nov 13 7 p.m. Memphis at No. 22 LSU
Dave Neal, Dane Bradshaw
SEC Network
  Southern at Louisville ACC Network Extra
  UNC Asheville at NC State ACC Network Extra
  Norfolk State at South Carolina SEC Network +
  North Carolina Central at Cincinnati ESPN3
  Georgia at Temple ESPN3
  Stephen F. Austin at Miami (Fla.)
Anish Shroff, Cory Alexander
ESPNU
  Harvard at UMass ESPN+
  Pfeiffer at Winthrop ESPN+
  Midway at Eastern Kentucky ESPN+
  Shawnee State at Kent State ESPN+
  Mercer at Georgia State ESPN+
  George Mason at Georgia Southern ESPN+
  Hardin-Simmons at Texas State ESPN+
  Elms College at Dartmouth ESPN+
  Western Michigan at Oakland ESPN+
  Urbana at Cleveland State ESPN+
  Cumberland at Chattanooga ESPN+
  Gardner-Webb at Furman ESPN+
  Lafayette at Pennsylvania ESPN+
  7:30 p.m. South Carolina State at Charleston Southern ESPN+
  8 p.m. Chicago State at Illinois State ESPN3
  North Alabama at Saint Louis ESPN+
  Little Rock at Tennessee State ESPN+
  8:30 p.m. Trevecca Nazarene at Liberty ESPN+
  9 p.m. Georgia Tech at No. 5 Tennessee
Karl Ravech, Jimmy Dykes
ESPN2
Wed, Nov 14 11 a.m. St. Francis at Richmond ESPN+
  2:30 p.m. Mount St. Mary’s at Marshall ESPN+
  7 p.m. Sam Houston State at No. 19 Clemson ACC Network Extra
  IUPUI at Boston College ACC Network Extra
  Eastern Michigan at No. 1 Duke ACC Network Extra
  Radford at Notre Dame ACC Network Extra
  La Salle at Florida SEC Network +
  Johnson University Florida at The Citadel ESPN3
  McKendree at Indiana State ESPN3
  Edward Waters at North Florida ESPN+
  Kean at NJIT ESPN+
  Toledo at Wright State ESPN+
  Northern Vermont at Vermont ESPN+
  USC Upstate at VMI ESPN+
  7:30 p.m. Miles at Samford ESPN3
  Boston University at Albany ESPN+
  8 p.m. Mississippi College at No. 9 Auburn SEC Network +
  Rice at Houston ESPN3
  Jacksonville State at Bradley ESPN+
  Niagara at Loyola-Chicago ESPN+
  9 p.m. North Dakota at No. 10 Kentucky
Tom Hart, Jon Sundvold
SEC Network
Feast Week presented by Lowe’s (Nov. 15-25)
Thu, Nov 15 11:30 a.m. Charleston Classic
Quarterfinal #1
Ball State vs. No. 16 Virginia Tech
Doug Sherman, Sean Farnham
ESPN2
  Myrtle Beach Invitational
Quarterfinal #1
Saint Joseph’s vs. Wake Forest
Derek Jones, Daymeon Fishback
ESPNU
  1 p.m. Boyce at Presbyterian ESPN+
  2 p.m. Myrtle Beach Invitational
Quarterfinal #2
UCF vs. Cal State Fullerton
Derek Jones, Daymeon Fishback
ESPN3
  Charleston Classic
Quarterfinal #2
Alabama vs. Northeastern
Doug Sherman, Sean Farnham
ESPNU
  5 p.m. Charleston Classic
Quarterfinal #3
No. 23 Purdue vs. Appalachian State
Jordan Bernfield, Cory Alexander
ESPN2
  Myrtle Beach Invitational
Quarterfinal #3
Valparaiso vs. Western Kentucky
Rich Hollenberg, Deb Antonelli
ESPNU
  7 p.m. 2K Empire Classic
Semifinal #1
No. 15 Syracuse vs. UConn
Jon Sciambi, Fran Fraschilla
ESPN2
  Central Arkansas at Pittsburgh ACC Network Extra
  North Carolina Central at Bowling Green ESPN3
  North Greenville at Furman ESPN3
  Carver at Tennessee State ESPN+
  Delaware at Cornell ESPN+
  Kentucky Wesleyan at Evansville ESPN+
  Charleston Classic
Quarterfinal #4
Wichita State at Davidson
ESPN3
  7 p.m. Myrtle Beach Invitational
Quarterfinal #4
Monmouth vs. West Virginia
Rich Hollenberg, Deb Antonelli
ESPNU
  7:30 p.m. Belmont at Lipscomb ESPN+
  8 p.m. William & Mary at UIC ESPN3
  Southern Miss at Troy ESPN+
  9 p.m. 2K Empire Classic
Semifinal #2
No. 13 Oregon vs. Iowa
Jon Sciambi, Fran Fraschilla
ESPN2
  11:30 p.m. Texas A&M at No. 3 Gonzaga
Eric Rothman, Caron Butler
ESPN2
Fri, Nov 16 11 a.m. Charleston Classic
Semifinal #1
Doug Sherman, Sean Farnham
ESPN2 or ESPNU
  Myrtle Beach Invitational
Consolation #1
Derek Jones, Daymeon Fishback
ESPN2 or ESPNU
  1:30 p.m. Myrtle Beach Invitational
Semifinal #1
Derek Jones, Daymeon Fishback
ESPN2 or ESPNU
  Charleston Classic
Consolation #1
Doug Sherman, Sean Farnham
ESPN2 or ESPNU
  4:30 p.m. 2K Empire Classic
Third Place Game
Jon Sciambi, Fran Fraschilla
ESPN2
  Charleston Classic
Consolation Game
Jordan Bernfield, Cory Alexander
ESPNU
  5 p.m. Sacred Heart at Army ESPN+
  5:05 p.m. Chattanooga at South Alabama ESPN+
  6 p.m. Stony Brook vs. Holy Cross ESPN3
  Florida International at Fordham ESPN+
  6:30 p.m. 2K Empire Classic
Championship
Jon Sciambi, Fran Fraschilla
ESPN2
  Charleston Classic
Semifinal #2
Jordan Bernfield, Cory Alexander, Noah Savage
ESPNU
  Myrtle Beach Invitational
Consolation Round
Rich Hollenberg, Deb Antonelli
ESPN3
  7 p.m. Binghamton at Northwestern
Will Flemming, Tony Kornheiser/Mike Wilbon
ESPNEWS
  Tennessee Tech at No. 7 North Carolina ACC Network Extra
  Coppin State at No. 4 Virginia ACC Network Extra
  Vermont at Louisville ACC Network Extra
  Sam Houston State at Georgia SEC Network +
  Liberty at Kent State ESPN3
  Chicago State at Akron ESPN3
  South Carolina State at Cleveland State ESPN3
  UNC Asheville at Northern Kentucky ESPN3
  UT Martin at Mercer ESPN3
  Milwaukee at Cincinnati ESPN3
  Purdue Fort Wayne at Dayton ESPN+
  IUPUI at Richmond ESPN+
  Howard at UMass ESPN+
  Delaware State at Longwood ESPN+
  Harvard at Rhode Island ESPN+
  7:30 p.m. East Carolina at Georgia Tech ACC Network Extra
  UMass Lowell at Brown ESPN+
  Louisiana at No. 2 Kansas ESPN+
  8 p.m. The Citadel at Texas
Lowell Galindo, Lance Blanks
Longhorn Network
  Alcorn State at Vanderbilt SEC Network +
  Louisiana Tech at No. 22 LSU SEC Network +
  Texas A&M-Corpus Christi at UT Arlington ESPN+
  Spalding at Murray State ESPN+
  South Dakota State at Florida Gulf Coast ESPN+
  Grambling State at Loyola-Chicago ESPN+
  8:30 p.m. Norfolk State vs. Siena ESPN3
  9 p.m. Myrtle Beach Invitational
Semifinal #2
Rich Hollenberg, Den Antonelli
ESPNU
  9 p.m. Long Beach State at No. 17 Mississippi State
Kevin Fitzgerald, Pat Bradley
SEC Network
  11 p.m. Little Rock at No. 6 Nevada
Steve Quis, Rich Schueler
ESPNU
Sat, Nov 17 Noon North Alabama at Pittsburgh ACC Network Extra
  William & Mary at Notre Dame ACC Network Extra
  Basketball Hall of Fame Tip-Off
No. 18 Michigan at George Washington
John Brickley, Chris Spatola
ESPN3
  2 p.m. Bethune-Cookman at Miami ACC Network Extra
  Maine at NC State ACC Network Extra
  Boston University at Eastern Michigan ESPN3
  Fayetteville State at Wingate ESPN3
  Randolph at Lynchburg ESPN3
  2:30 p.m. Basketball Hall of Fame Tip-Off
South Carolina vs. Providence
John Brickley, Chris Spatola
ESPN3
  2:30 p.m. Aquinas at Western Michigan ESPN3
  East Tennessee State at Winthrop ESPN+
  3 p.m. North Florida at Wright State ESPN3
  Prairie View A&M at Lamar ESPN3
  Texas State at Drake ESPN3
  NW State at Rice ESPN3
  3:30 p.m. Army at UMass Lowell ESPN+
  Youngstown State at Fordham ESPN+
  4 p.m. Southern at George Mason ESPN+
  Drexel at La Salle ESPN+
  Cornell at NJIT ESPN+
  Minnesota Morris at North Dakota ESPN+
  6 p.m. Sacred Heart at Brown ESPN+
  7 p.m. Manhattan at Northern Kentucky ESPN3
  Lipscomb at SMU ESPN3
  Radford at Duquesne ESPN+
  8 p.m. Bradley at UIC ESPN3
  Arkansas-Pine Bluff at Southern Illinois ESPN3
  Yale at Memphis ESPN3
  Western Illinois at Eastern Illinois ESPN+
  Fisk at Tennessee State ESPN+
  8:30 p.m. Basketball Hall of Fame Tip-Off Tournament
Third Place Game
ESPN3
Sun, Nov 18 10:30 a.m. Myrtle Beach Invitational
5th Place Game
Derek Jones, Daymeon Fishback
ESPNU
  11 a.m. Charleston Classic
7th Place Game
Jordan Bernfield, Cory Alexander
ESPN3
  1 p.m. Myrtle Beach Invitational
7th Place Game
Derek Jones, Daymeon Fishback
ESPN3
Texas Southern at Evansville ESPN+
  1:30 p.m. Basketball Hall of Fame Tip-Off Tournament
Third Place or Championship
John Brickley, Chris Spatola
ESPN
  Charleston Classic
Fifth Place Game
Jordan Bernfield, Cory Alexander
ESPNU
  Sacred Heart at UMass Lowell ESPN+
  3 p.m. UC Davis at UT Arlington ESPN+
  3:30 p.m. Indiana at Arkansas
Karl Ravech, Dalen Cuff
ESPN
  4 p.m. Basketball Hall of Fame Tip-Off Tournament
Third Place or Championship
John Brickley, Chris Spatola
ESPN2
  Myrtle Beach Invitational
Third Place Game
Rich Hollenberg, Deb Antonelli
ESPNU
  Army at Brown ESPN+
  Alcorn State at Kent State ESPN+
  5 p.m. Columbia at Fordham ESPN+
  5 p.m. Samford at Cleveland State ESPN+
  6 p.m. VMI at No. 10 Kentucky
Tom Hart, Andy Kennedy
SEC Network
  Charleston Classic
Third Place Game
Doug Sherman, Sean Farnham
ESPNU
  Coastal Carolina at Northern Kentucky ESPN+
  6:30 p.m. Myrtle Beach Invitational
Championship
Rich Hollenberg, Deb Antonelli
ESPN2
  8 p.m. Vancouver Showcase
Santa Clara vs. Washington
ESPN3
  8:30 p.m. Charleston Classic
Championship
Doug Sherman, Sean Farnham, Noah Savage
ESPN2
  10:30 p.m. Vancouver Showcase
Minnesota vs. Texas A&M
Eric Rothman, Caron Butler
ESPN2
Mon, Nov 19 2:30 p.m. Maui Jim Mai Invitational
Quarterfinal #1
No. 9 Auburn vs. Xavier
Dan Shulman, Jay Bilas
ESPN2
  4:30 p.m. Maui Jim Maui Invitational
Quarterfinal #2
No. 1 Duke vs. San Diego State
Dan Shulman, Jay Bilas
ESPN2
  7 p.m. GotPrint.com Legends Classic
Semifinal #1
St. John’s at California
Bob Wischusen, Fran Fraschilla
ESPN2
  Hall of Fame Classic Powered by ShotTracker
Missouri State vs. Nebraska
Clay Matvick, Jon Sundvold
ESPNU
  Canisius at No. 14 Florida State ACC Network Extra
  Oneonta at Albany ESPN3
  Western Michigan at Cincinnati ESPN3
  Arkansas-Pine Bluff at UMass ESPN+
  Robert Morris at Stetson ESPN+
  Defiance at Oakland ESPN+
  North Carolina A&T at Marshall ESPN+
  Chicago State at East Tennessee State ESPN+
  Prairie View A&M at UNC Greensboro ESPN+
  7:30 p.m. Trinity Baptist at Charleston Southern ESPN+
  Loyola (Md.) at Detroit Mercy ESPN+
  8 p.m. St. Francis (Pa.) at No. 7 North Carolina ACC Network Extra
  Liberty at Vanderbilt SEC Network +
  Howard at Southern Illinois ESPN+
  Arlington Baptist at Lamar ESPN+
  8:05 p.m. Southeast Missouri State at South Alabama ESPN+
  8:30 p.m. MGM Resorts Main Event
Saint Mary’s vs. Utah State
Mike Couzens, Jordan Cornette
ESPN3
  9 p.m. Maui Jim Maui Invitational
Quarterfinal #3
Arizona vs. Iowa State
Jason Benetti, Bill Walton
ESPNU
  9:30 p.m. Hall of Fame Classic Powered by ShotTracker
USC vs. Texas Tech
Clay Matvick, Jon Sundvold
ESPN2
  GotPrint.com Legends Classic
Temple vs. VCU
Bob Wischusen, Fran Fraschilla
ESPN3
  11 p.m. MGM Resorts Main Event
No. 17 Mississippi State at Arizona State
Mike Couzens, Jordan Cornette
ESPNU
  11:30 p.m. Maui Jim Maui Invitational
Quarterfinal #4
No. 3 Gonzaga vs. Illinois
Jason Benetti, Bill Walton
ESPN2